Konferenciju je otvorila Nikolina Bertol iz Mreže udruga Zagor te su se pozdravnim riječima obratile Jasna Petek, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije i Valentina Đurek, zamjenica gradonačelnika Grada Zaboka.

Gotovo 50 sudionika/ca je na konferenciji raspravljalo o volonterstvu kroz 4 teme na koje su uvod dale uvodničarke a moderatorica je bila Jasenka Borovčak iz Društva Naša djeca Zabok. Prvu temu Značaj volonterstva za zajednicu predstavila je Ivana Radanović iz Mreže udruga Zagor, drugu temu Školsko volontiranje predstavila je Valentina Petric Klaužer iz Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, a treću temu Priznavanje volonterstva pri zapošljavanju u formalnom obrazovanju predstavila je Margareta Mihalic iz ACT Grupe dok je četvrtu temu Nagrađivanje volontera predstavila Martina Gregurović Šanjug iz Krapinsko-zagorske županije. Na konferenciji su sudjelovali mladi, srednjoškolci/ke, voditeljice školskih volonterskih klubova, predstavnici/ce organizacija civilnoga društva, predstavnici/ce jedinica lokalne i regionalne samouprave te partnerske i suradničke organizacije.

Tijekom rasprave sudionici/ce su naglasili/le:

  • Volontiranjem se doprinosi unaprjeđenju života ljudi u lokalnoj zajednici, ali ono ne može biti zamjena za socijalne usluge ranjivim skupinama, već poželjna i važna humanizacija i nadogradnja tih usluga.
  • Sudionici/ce smatraju da organizacije, osobito male, koje organiziraju volonterske akcije, previše vremena i energije utroše na administraciju umjesto da to vrijeme usmjere na provedbu samih akcija. Iako je institucionalna i infrastrukturna potpora razvoju volonterstva iznimno važna, ne smije se zaboraviti da je u većina organizatora volontiranja upravo na volonterskoj bazi te je izazovno uz volontiranje još i vođenje administracije za volontere/ke.
  • Sudionici/ce smatraju da mladi iz ruralnih područja nemaju jednake mogućnosti volontiranja zbog nedostatka sadržaja, a neki nisu dovoljno informirani i educirani što pokazuje da još uvijek ne postoji dovoljno razvijena kultura volontiranja.
  • Za školsko volontiranje važna je podrška kolektiva koja doprinosi uspješnoj organizaciji i provedbi volonterskih aktivnosti. Podrška doprinosi i lakšem nošenju sa opsežnosti administracije. Škole nude razne aktivnosti poput pomoći u učenju, volontiranje s djecom s posebnim potrebama, različite kreativne radionice za osobni razvoj te druge aktivnosti koje provode s udrugama u lokalnoj zajednici koje direktno uključuju učenike/ce. Učenicima/cama je važno da poslije obavljenog volontiranja dobiju i odgovarajuću potvrdu koja će im kasnije koristiti u daljnjem obrazovanju. Učenici/ce se mogu registrirati i u Volonterskom servisu VolontirAJMO te sudjelovati u volonterskim akcijama drugih organizacija. Volontiranjem mladi mogu steći nova poznanstva, iskustva, znanja i vještine.
  • Kada govorimo o priznavanju volonterstva pri zapošljavanju i formalnom obrazovanju, sudionici/ce smatraju da je potrebno više govoriti o navedenom te je potrebno o tome informirati mlade i poslodavce. Sudionici/ce smatraju da temeljem volonterskog iskustva i potvrde o istome mogu ostvariti dodatne bodove kod upisa na fakultete. Isto tako volontersko iskustvo, kao dopuna životopisu, može pomoći mladima da dobiju posao koji žele. Volontiranje je najjednostavniji način na koji mladi mogu isprobati neke od budućih zanimanja/profesija prije nego postanu dio formalnog obrazovanja za navedeno. Sudionici/ce su izrazili nezadovoljstvo i brigu oko administrativne opsežnosti prilikom izdavanja dokumentacije koja prati volonterov rad.
  • Nagrađivanje volontera/ki motivirajuće je za mlade osobe. Volonterima/kama nije bitna financijska nagrada već je dovoljan mali znak pažnje. Svaki oblik nagrađivanja poticajnog je karaktera te doprinosi boljoj uključenosti u zajednici. Nagrađivanje volontera treba poticati i uvoditi kao praksu.

Svi zainteresirani izložbu mogu pogledati radnim danom od 09:00 do 14:00 sati u Centru za mlade KZŽ (Trg svete Jelene 6, Zabok) sve do 19. prosinca 2017. godine.

Tijekom konferencije otvorena je izložba s prikazom volonterskih aktivnosti/akcija lokalnih organizatora volontiranja. Ukupno je izloženo 26 selektiranih fotografija koje prikazuju tematiku čak 19 organizatora volontiranja (udruge, odgojno-obrazovne ustanove, jedinice lokalne samouprave). Fotografije prikazuju raznolikost volontiranja kao što je uređenje okoliša, prostora škole, općina i gradova, provođenje edukativnih i kreativnih radionica, događaj za djecu, priprema i provođenje predstava, sudjelovanje u izvođenju performansa, organizacija i provođenje različitih manifestacija, akcija, kampanja te sakupljanja donacija za potrebite.

Tijekom konferencije je premijerno izvedena pjesma o volontiranju pod nazivom Samo volontiraj! za koju je tekst napisala Ema Smolić a izveo ju je dječji zbor Zabočki mališani DND-a Zabok.

Konferencija i izložba održale su se u okviru projekta VolontirAJMO – jačanje kapaciteta lokalnih zajednica za volontiranje kojeg provodi Mreža udruga Zagor i partnerske organizacije Društvo Naša djeca Zabok, Krapinsko-zagorska županija, Lokalna akcijska grupa Zagorje-Sutla, Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, Osnovna škola Janka Leskovara Pregrada, Volonterski centar Zagreb i ACT Grupa. Projekt je financiran od strane Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali te od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Nikolina Bertol, koordinatorica projekta

Međunarodni dan volontera / Google Photos
Prethodni članakOslikane čekaonice
Sljedeći članakHamlet – sanjar i mislilac
Redakcija digitalnog školskog lista "Tabula nova"

Komentiraj

Molimo upišite svoj komentar!
Molimo upišite svoje ime.