Dana 27. studenog 2024. u Školi za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok realizirana je završnica projekta pod nazivom „Tko je bio profesor Ivan Vrančić?“ odobren u sklopu Javnog poziva za financiranje javnih potreba u kulturi Krapinsko-zagorske županije za 2024. godinu, a u velikoj mjeri podršku je pružio i Grad Zabok.

Program je vodila učenica 3. razreda medijskih tehničara, Karla Deković. Ponosni smo na činjenicu da je ispred Škole, danas postavljena spomen ploča s likom profesora Vrančića, koju je izradio bivši učenik, sada student likovne akademije Silvio Horvat pod mentorstvom dr. umjetnosti Mirjane Drempetić Hanžić. Inicijatorica i voditeljica projekta bila je ravnateljica škole Božica Šarić koja je formirala projektni tim koji je aktivno sudjelovao u projektu: nastavnica povijesti Karmela Kristić Šimek, knjižničarka Valentina Petric Klaužer, koje su svojim stručnim znanjem i iskustvom pomogle u provedbi istraživačkih aktivnosti, dok je nastavnik stručnih predmeta Nikola Sinković sa svojim učenicima dizajnirao Bilten o prof. Ivanu Vrančiću, a lekturu je odradila Lahorka Bobinec, nastavnica hrvatskog jezika.

 

Poticaj je bila odluka grada Zaboka 2019. godine kada je ulica u kojoj se nalazila naša škola preimenovana u Prilaz prof. Ivana Vrančića. Malo se raspitujući shvatili smo da ne postoje gotovo nikakvi zapisi o liku i djelu profesora. Upravo je zato cilj ovog projekta bio upoznati učenike, nastavnike, građane i širu javnost sa životom i radom profesora Ivana Vrančića, te istražiti njegov značaj i doprinos koji je dao lokalnoj zajednici i šire.

U sklopu projekta objavljen je Bilten u kojem su predstavljeni rezultati istraživanja. Značajne informacije vezane za projekt dobivene su od gradonačelnika Zaboka, Ivana Hanžeka i kćerke profesora Vrančića, Vlaste Vrančić Đaković, kao i iz povijesnih izvora poput „Zagorskog lista“, Monografije Ekonomskog fakulteta i „Ko je ko u Jugoslaviji“.

Bilten tako donosi:

Prof. Ivan Vrančić rođen je 1911. godine u Zaboku (Trebež), a preminuo 2007. u Oroslavju. Svoj život proveo je kroz različite političke režime i države: od Austro-Ugarske, Kraljevine Jugoslavije, SFRJ do Republike Hrvatske. Potekao je iz obitelji iz Zaboka, a školovao se u Varaždinu, Sisku i Zagrebu. Zbog očeva posla kao željezničara, često se selio tijekom djetinjstva. Studirao je matematiku i fiziku u Zagrebu, a obitelj mu je bila siromašna, pa je tijekom studija često boravio u samostanu. Nakon studija, kratko je radio u osiguravajućem društvu, a potom je postao profesor u Novoj Gradiški, gdje je stekao veliki ugled među učenicima. Tijekom Drugog svjetskog rata pridružio se partizanskom odredu, a kasnije je radio na otvaranju novih srednjih škola i fakulteta u Jugoslaviji. Predavao je političku ekonomiju na Ekonomskom fakultetu, gdje je bio profesor i dekan u 2 mandata.

Na okruglom stolu sudjelovali su zamjenica župana Jasna Petek, gradonačelnik Ivan Hanžek koji je podijelio sa svima prisutnima sjećanja na prof. Vrančića, ravnateljica Škole Božica Šarić koja je istaknula ciljeve i etape projekta, profesorica Karmela Kristić Šimek i učenica Lorena Petek. Samo događanje uveličala je i glazbena izvedba Zagorskog cuga, profesora Nikole Šrajbeka na gitari.

Prof. Vrančić bio je veliki samozatajni intelektualac koji je inspirirao mnoge i važno je da ostane zabilježen njegov trag, naglasio je gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek. Profesor Vrančić bio je veliki promicatelj obrazovanja, jedan od inicijatora osnivanja srednjih škola u Zaboku i važan sudionik u osnivanju nekoliko fakulteta u Hrvatskoj. Promicao je cjeloživotno učenje i isticao važnost dodatnog obrazovanja za sve ljude, osobito onih u Zagorju.

-Cijeli je život prof. Vrančiću obrazovanje bio imperativ te je to nastojao provoditi u konkretna djela. Potaknuo je osnivanje obrazovnih ustanova u Zaboku, a posebno se istaknuo u osnivanju ekonomske i tekstilne škole te gimnazije, otkrila je na okruglom stolu učenica Lorena Petek.

Učenici 3.MT-a, Karla Deković i Maja Kukić, autorice fotografija u Biltenu te učenice 4.D razreda Magda Blažun, Dora Jurman, Lorena Petek i Gita Vlahek sudjelovale su u različitim kreativnim i analitičkim zadacima te doprinijele realizaciji cjelokupnog projekta.
Uz suradnika Martina Horvata koji je izradio foto dokumentaciju, učenici 4.MT
Leon Bengez, Roman Tučkar Peh, Mislav Duilo, Petra Hlupić, Emili Novosel, Lana Kraljić, Ivano Majsec i Mihael Krpelnik autori su ovog članka, nekih fotografija i video snimki same završnice ovog projekta.

Prethodni članakERASMUS+ PROJEKT U ŠUDIGO-u: Poučavanje generacije Z
Sljedeći članakDan škole: zamijenili smo uloge!

Komentiraj

Molimo upišite svoj komentar!
Molimo upišite svoje ime.