Dana 27. studenog 2024. u Školi za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok realizirana je završnica projekta pod nazivom „Tko je bio profesor Ivan Vrančić?“ odobren u sklopu Javnog poziva za financiranje javnih potreba u kulturi Krapinsko-zagorske županije za 2024. godinu, a u velikoj mjeri podršku je pružio i Grad Zabok.
Program je vodila učenica 3. razreda medijskih tehničara, Karla Deković. Ponosni smo na činjenicu da je ispred Škole, danas postavljena spomen ploča s likom profesora Vrančića, koju je izradio bivši učenik, sada student likovne akademije Silvio Horvat pod mentorstvom dr. umjetnosti Mirjane Drempetić Hanžić. Inicijatorica i voditeljica projekta bila je ravnateljica škole Božica Šarić koja je formirala projektni tim koji je aktivno sudjelovao u projektu: nastavnica povijesti Karmela Kristić Šimek, knjižničarka Valentina Petric Klaužer, koje su svojim stručnim znanjem i iskustvom pomogle u provedbi istraživačkih aktivnosti, dok je nastavnik stručnih predmeta Nikola Sinković sa svojim učenicima dizajnirao Bilten o prof. Ivanu Vrančiću, a lekturu je odradila Lahorka Bobinec, nastavnica hrvatskog jezika.
Poticaj je bila odluka grada Zaboka 2019. godine kada je ulica u kojoj se nalazila naša škola preimenovana u Prilaz prof. Ivana Vrančića. Malo se raspitujući shvatili smo da ne postoje gotovo nikakvi zapisi o liku i djelu profesora. Upravo je zato cilj ovog projekta bio upoznati učenike, nastavnike, građane i širu javnost sa životom i radom profesora Ivana Vrančića, te istražiti njegov značaj i doprinos koji je dao lokalnoj zajednici i šire.
U sklopu projekta objavljen je Bilten u kojem su predstavljeni rezultati istraživanja. Značajne informacije vezane za projekt dobivene su od gradonačelnika Zaboka, Ivana Hanžeka i kćerke profesora Vrančića, Vlaste Vrančić Đaković, kao i iz povijesnih izvora poput „Zagorskog lista“, Monografije Ekonomskog fakulteta i „Ko je ko u Jugoslaviji“.
Bilten tako donosi:
Prof. Ivan Vrančić rođen je 1911. godine u Zaboku (Trebež), a preminuo 2007. u Oroslavju. Svoj život proveo je kroz različite političke režime i države: od Austro-Ugarske, Kraljevine Jugoslavije, SFRJ do Republike Hrvatske. Potekao je iz obitelji iz Zaboka, a školovao se u Varaždinu, Sisku i Zagrebu. Zbog očeva posla kao željezničara, često se selio tijekom djetinjstva. Studirao je matematiku i fiziku u Zagrebu, a obitelj mu je bila siromašna, pa je tijekom studija često boravio u samostanu. Nakon studija, kratko je radio u osiguravajućem društvu, a potom je postao profesor u Novoj Gradiški, gdje je stekao veliki ugled među učenicima. Tijekom Drugog svjetskog rata pridružio se partizanskom odredu, a kasnije je radio na otvaranju novih srednjih škola i fakulteta u Jugoslaviji. Predavao je političku ekonomiju na Ekonomskom fakultetu, gdje je bio profesor i dekan u 2 mandata.
Na okruglom stolu sudjelovali su zamjenica župana Jasna Petek, gradonačelnik Ivan Hanžek koji je podijelio sa svima prisutnima sjećanja na prof. Vrančića, ravnateljica Škole Božica Šarić koja je istaknula ciljeve i etape projekta, profesorica Karmela Kristić Šimek i učenica Lorena Petek. Samo događanje uveličala je i glazbena izvedba Zagorskog cuga, profesora Nikole Šrajbeka na gitari.
Prof. Vrančić bio je veliki samozatajni intelektualac koji je inspirirao mnoge i važno je da ostane zabilježen njegov trag, naglasio je gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek. Profesor Vrančić bio je veliki promicatelj obrazovanja, jedan od inicijatora osnivanja srednjih škola u Zaboku i važan sudionik u osnivanju nekoliko fakulteta u Hrvatskoj. Promicao je cjeloživotno učenje i isticao važnost dodatnog obrazovanja za sve ljude, osobito onih u Zagorju.
-Cijeli je život prof. Vrančiću obrazovanje bio imperativ te je to nastojao provoditi u konkretna djela. Potaknuo je osnivanje obrazovnih ustanova u Zaboku, a posebno se istaknuo u osnivanju ekonomske i tekstilne škole te gimnazije, otkrila je na okruglom stolu učenica Lorena Petek.
Učenici 3.MT-a, Karla Deković i Maja Kukić, autorice fotografija u Biltenu te učenice 4.D razreda Magda Blažun, Dora Jurman, Lorena Petek i Gita Vlahek sudjelovale su u različitim kreativnim i analitičkim zadacima te doprinijele realizaciji cjelokupnog projekta.
Uz suradnika Martina Horvata koji je izradio foto dokumentaciju, učenici 4.MT
– Leon Bengez, Roman Tučkar Peh, Mislav Duilo, Petra Hlupić, Emili Novosel, Lana Kraljić, Ivano Majsec i Mihael Krpelnik autori su ovog članka, nekih fotografija i video snimki same završnice ovog projekta.